Facebook

SANDVİÇ PANEL

Sandviç Panel

 

Sandviç panel çatı, cephe, soğuk oda gibi bir çok alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. İki tarafı boyalı sac ortası poliüretan, taşyünü ve eps dolgulu sistemlerin oluşturulduğu ürüne sandviç panel denir.

 

sandviç panelÇatı panelleri çift tarafı metal ve PVC membran yapılardan oluşan ortası poliüretan, pır, eps ve taş yünü dolgular ile ısı ve ses izolasyonu sağlayan sandviç çatı sistemleridir. Çatı panelleri fabrika, depo, antrepo, havalimanı ve ev gibi yapıların çatı kaplamalarında kullanılır. Çatı panelleri yapıları ısı ve ses izolasyonu sağlayan özel dolgulu kaplama sistemleridir.
Sandviç sistem çatı panelleri çift taraflı metal ve ortası farklı dolgu metal yerleri ile donatılan Komplike sistemlerdir. Sandviç panel çatı panelleri kendi aralarında farklı kategorilere ayrılır. Bu kategorileri genellikle 5 veya 6 Kasım'da toplayabiliriz.
3 hadveli çatı panelleri genellikle piyasada en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Çatı kaplama sistemlerinde kullanılan en ekonomik sistemler arasındadır yerini almaktadır. Farklı kalınlık ve  boylarda üretilebilen izolasyon yalıtımlı dolgu materyaline sistemlerdir.
5 hadveli çatı kaplama panelleri genellikle EPS, taş yünü ve poliüretan dolgulu üretilebilen sandviç panel sistemlerinden oluşurlar. 5 hadeveli çatı panellerinin tercih edilme nedenleri biri ise çelik konstrüksiyon veya prefabrik yapıların çatı kısımlarında yer alan aşıkların geniş aralıkları olması sebebiyle daha fazla yük kaldırabilme yeteneğinin olmasıdır.

sandviç panel
PVC membran sandviç sistem çatı kaplama panelleri diğer panellerden ayıran özelliği yüzeyinde PVC membran yüzeyin bulunmasıdır. Bu yüzey bir özelliği ise düşük eğimli Çatılarda tercih edilmesidir.
Taş yünü dolgulu çatı panelleri ise yangın riskinin yüksek olduğu alanlarda kullanılan sandviç panel sistemleridir. taş yünü sandviç panel sistemleri alt ve üst metallerinin çift kilit yapısı sayesinde rijit bir yapıya sahiptir.
EPS dolgulu paneller sandviç panellerin en ekonomik forumu dur. Çatı sandviç panelleri fabrika Antrepo Depo Alışveriş Merkezleri gibi alanların çatılarında kullanılan izolasyon özelliği yüksek olan taşyünü dolgulu çatı kaplama örtüsüdür.
Çatı panellerinin özellikleri arasında farklı sayılarda hadveleri olması kendi aralarında birbirlerinden ayrılmasının sebebidir. Farklı sayılarda hadvelere sahip olması çatı sandviç panel sistemleri metrekare başına ağırlık kaldırma oranlarını etkiler. Hadve sayısı arttıkça çatı sandviç panel sistemlerin kaldırma ağırlığı da artacaktır.
Genellikle piyasada 3 hadve ve 5 hadve olarak adlandırılan çatı sandviç panel sistemleri bulunmaktadır. Çatı sandviç panel sistemleri ortasında barındırdığı farklı izolasyon materyalleri sayesinde farklı adlarla adlandırılırlar. Orta kısmında yer alan dolgu materyali çatı sandviç panel sistemleri kaldırma kapasitesine, yangına dayanıma ve fiyatını etkileyen faktörler arasında yer alır.
Çatı sandviç panel sistemleri yüzeyinde bulundurduğu boyalı galvaniz saçlardan oluşan metal yüzeyler istenilen renkli boyalar ile boyanabilir. Projelere özel renkler yapılabilir. Çatı sandviç panel sistemleri üzerine güneş enerji panel sistemleri farklı bağlantı aparatları sayesinde tutturulabilir. Bu sayede fabrika bina çatılarının alanları güneş enerji panelleri montajı sayesinde boşa gitmemiş olur. çatı panelleri üzerine tutturulan güneş enerji panelleri sayesinde bir fabrikanın gerek duyduğu elektrik enerjinin neredeyse tamamına karşılayabilme kapasitesine sahip olabilen sistemler kurulabilir. Bu sayede yenilenebilir sistemler oluşturulmuş olur ve doğayı korumaya katkıda bulunulur.

 

 

Sandviç panel gurupları içerisinde yer alan Cephe panelleri çift tarafı boyalı galvaniz sacdan oluşan ortası poliüretan, pır, eps ve taşyünü dolgusu olan cephe sandviç panelleridir. Cephe sandviç panelleri farklı desenlerde ve farklı renklerde üretilebilir. Özellikle fabrika binalarının cephelerinde kullanılan dekoratif olabilen ısı ve ses izolasyonlu sandviç panel cephe kaplama sistemleridir.
Cephe kaplama panelleri modern çağa uygun farklı dekoratif yüzeylere sahip çeşitleri vardır. Bu desenli yüzeyler mimari çalışmaları proje ortamından gerçek hayata geçiren özel ürünlerdir. Dikey ve yatay montaj yapılabilen cephe panelleri dikeyde 15 m den sonra ekli devam etmekte yatayda ise sınırsız yüksekliğe eksiz erişebilmektedir.
Yatay ve dikey montaj planlaması müşteri isteğine veya proje planına göre belirlenmektedir. Yatay uygulamalar daha modern bir görüntü oluşturmaktadır. Yatay montaj durumunda panel ek yerleri fuga denilen aksesuarla birleştirilir. Fuga panel ek yerlerini dikey kesen aksesuar sistemleridir.
Sandviç panel cephe sistemleri dolgu özellikleri projenin türüne ve fabrika ortamında neyin üretileceğine göre değişiklik göstermektedir. yangın riski yüksek alanlarda cephe paneli dolgusu yangın dayanımı yüksen olan taşyünü dolguların seçilmesiyle daha doğru bir tespit olur.
sandviç panel
Taşyünü dolgu taşyününün a1 yangın sınıfı özelliği sayesinde sandviç panele yangına karşı yüksek dayanım kazandırır.
Taşyünü dolgulu cephe panelleri aynı zamanda yangın duvarları olarak kullanılabilir. Örneğin bir alanda yangın riski var ve diğer alana sıçramasını önlemek istiyoruz. Bu durumda basit çelik konstrüksiyon yardımı ile oluşturulan celik konstrüksiyon üzerin taşyünü dolgulu cephe panellerinin montajı ile yangın duvarı oluşturulmuş olur. Yangın duvarı sayesinde diğer ortamdaki yangın riski diğer ortama risk teşkil etmemiş olur.
Poliüretan dolgulu cephe panelleri ise sıklıkla kullanılan cephe paneli ürünlerini teşkil ederler. Poliürtan dolgulu cephe panelleri ürün çeşitliği en fazla olan cephe paneli sistemlerini oluşturur. Poliüretan dolgulu cephe panelleri de kendi aralarında yangın dayanımına göre ikiye ayrılırlar. Poliüretan ve pır olarak adlandırılan iki farklı dolgu ürünü yangın dayanımı poliüretanda b2 sınıfı pır da ise b1 sınıfı yangın dayanımı olarak ayrılır. B1 sınıfı yangın dayanımı olan pır dolgu poliüretanın farklı kimyasallar sayesinde komplikasyonlar elde edilerek geliştirilmiş halidir. Yangın esnasında duman çıkarma oranı ve alevlenmesi poliüretana göre düşüktür.

sandviç panel
Poliüretan ve taşyünü dolgunun yanı sıra polistren dolgulu cephe panellerinde üretilebilmektedir. Eps  yanı polistren dolgulu cephe panelleri diğer panellere oranla daha hafiftirler. Bunun sebebi polistren dolgunun yoğunluğunun diğer dolgu materyallerinden daha az olmasındandır. Yangın dayanımının b1 olması diğer ürün grupları arasında avantajdır. Fiyatının uygun olması tercih edilme sebeplerinden dir.
Yapısındaki hammaddenin özelliği sayesinde ortama çeşitli gaz salınımları gerçekleştirmez bu sayede konternır gibi yaşam alanların sıkılıkla tercih edilmektedir.
Dafkon
Dafkon

NE ARAMIŞTINIZ?

    Prev.
    Next.
    playlist_toggle
    controls_toggle