Facebook

SOĞUK ODA VE FIRIN PANELLERİ

Soğuk oda ve fırın panelleri alt ve üst yüzeyi boyalı, boyasız saclardan olabilen ve ortası poliüretan, pır, eps ve taşyünü dolgudan oluşan soğuk oda tipi sandviç panel sistemleridir. Poliüretan, pır ve eps dolgulu olan sandviç paneller soğuk oda imalatının duvar ve tavanında kullanılan sandviç panellerdir. taşyünü dolgulu olan ise fırın imalatında kullanılan sandviç panellerdir.
Farklı soğuk derecelerine göre farklı kalınlıklarda üretilebilen poliürtan dolgulu soğuk oda cephe panelleri mevcuttur. Isı derecesi düştükçe soğuk odanın cephe ve çatısında daha fazla kalınlıkta sandviç panel kullanılması gerekmektedir. Poliüretan dolgulu soğuk oda sistemlerinde dolgu kalınlığı arttıkça daha fazla izolasyon değeri yakalanabilmektedir. Aynı zamanda diğer cephe panellerinde olduğu gibi sandviç panel kalınlığı arttıkça taşıma kapasitesi ve mukavemeti de artmaktadır.

Soğuk oda oluşumunda kullanılan sandviç panellerin yüzeyini kaplayan metal yüzey boyalarının da özel olması gerekmektedir. Diğer standart panel boyaları soğuk odalarda kullanımı uygun olmayabilir. Soğuk odalarda depolanın ürünlerden oluşan sızmalar temizlik içim kullanılan asidik aşındırıcı kimyasallar panel yüzeyinde zarara neden olabilir. Bu sebepten ötürü yüzey kaplamalarında kullanılan boyanın kimyasal aşındırıcılara karşı dayanıklı olmasında fayda vardır.

Soğuk oda panellerinde dolgu olarak kullanılan dolgu ürünü poliüretandır. Poliüretan dolguda olduğu gibi eps de oldukça iyi izolasyon sağlayabilen bir üründür. Dolgu materyalinin eps olması nedeni ile oldukça ucuzdur. Soğuk oda yapımında kullanılan sandviç paneller arasında en ucuzu olarak anılabilir. Eps dolgunun verdiği hafiflik sayesin dede yapılara ağırlık yapmaz.
Soğuk oda panellerinde eps ve poliüretan doğunun yanı sıra kullanılabilen taşyünü dolguda yapılabilmektedir. Soğuk oda tipi taşyünü dolgulu cephe panelleri genellikle fırın veya sesi fazla olan bir ortamı izole etmek gibi durumlarda kullanılabilmektedir. Taşyünü dolgunun yanmaz ve değişmez yapısı sayesinde fırınlarda rahatlıkla kullanılabilir. Fırın sistemlerin yan ve üst kısımları soğuk oda tipi taşyünü dolgulu panelleri sayesinde kaplanabilir. Poliürtan dolguda olduğu gibi kalınlık arttıkça izolasyon değerlerinde artış göstermektedir. Fırın odalarında kullanılan panellerin metal kalınlıklarının standart panellere göre daha kalın tercih edilmesinde fayda vardır. İnce metallerin sıcak ve soğuk farklarından dolayı yapılarında bozulmalar meydana gelebilir.

NE ARAMIŞTINIZ?

    Prev
    Next
    playlist_toggle
    controls_toggle