Facebook

Duman Tahliye Kapağı

Duman Tahliye Kapağı

 

Tek Kanatlı Kapak Sistemi
Essmann LK Klasik

Akıllı Vida 1

Duman tahliye, günlük havalandırma ve çatı ışıklığı olarak kullanımı uygun, pnömatik veya elektrik kumandalı yüksek performanslı tek kanatlı kapak sistemidir.

Kubbeleri standart olarak opal, opsiyonel olarak şeffaf veya bronz renklerde tercih edilebilirler. Kubbelerde 2 cıdar ve 3 cıdar seçenekleri mevcuttur. Cidar sayısının artırılabilme özelliği sayesinde ısı izolasyonunda önemli ölçüde iyileşme sağlanmaktadır. Sistemin kanadı PVC kaplamalı çelik profil ve damlalık kısmı PVC malzemeden, kasası ise PVC veya çelik malzemeden imal edilebilir. Sistem opsiyonel olarak bina içerisindeki ışık, duman tahliye veya havalandırma gereksinimlerini karşılayabilmektedir. Işık geçirme özelliğine sahip akrilik veya polikarbonat kubbe sayesinde yapı içerisinde doğal aydınlatma sağlanır. Işık geçirgenliği akrilik kubbenin cidar sayısı ve rengine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kapak sisteminin, istenilen yangın senaryosuna uyum sağlayabilecek şekilde opsiyonel olarak donanımları değişebilmektedir.

Çift Kanatlı Kapak Sistemi

Brakel Fumetica
Brakel Fumetica, duman tahliye, günlük havalandırma ve çatı ışıklığı olarak kullanımı uygun, pnömatik veya elektrik kumandalı yüksek performanslı çift kanatlı kapak sistemidir.

• Yalıtımlı-yalıtımsız alüminyumlu
• Şeffaf kapak ve %50'ye kadar daha fazla ışığı iç mekana geçirebilen,
• Kapture yüksek performanslı prizmatik kapaklara
• EN 12101-2 sertifikalı,
• 7,5 m2'ye kadar geometrik bir yüzey alanı olan büyük boyutları
Uygulama Alanı: Özellikle dağıtım merkezleri, depolama tesisleri, üretim tesisileri vb. endüstriyel binalar.

Çok Yönlü Havalandırma Sistemi

Brakel Eura
Brakel Eura, havalandırma ve duman tahliye görevi görebilen panjurlu yada menfezli havalandırma sistemidir. Çeşitli kasa, flanş bağlantı ve panjur/menfez tiplerine sahip çok yönlü bir malzemedir. Sistem uygun bir fiyat/performans oranı sunmaktadır.

Uygulama: Endüstriyel bina ve ofislerden, alışveriş merkezlerine kadar bir çok alanda tercih edilmektedir.

 

NEDEN DUMAN TAHLİYE EDİLMELİDİR.
Bir yangın durumunda insanların kaçışını zorlaştıran ve hayat kaybına neden olan en önemli faktör dumandır. Dumanın 3 önemli etkisi vardır. Bunlar;
• 1- Görüş mesafesini düşür, kaçış güzergâhları kaybolur ve zehirlenmelere yol açar.
• 2- Isıyı taşıyarak yangının yatayda yayılmasına sebep olur.
• 3- Müdahale ekiplerinin yangın kaynağını belirlenmesini zorlaştırır. Zaman kaybına sebep olur.
Aşağıda bir yangının gelişimi ve binanın durumu ile ilgili resimler yer almaktadır. İlk resim yangın için hiçbir önlem alınmamış yapıyı, ikinci resim duman tahliye kapağı, duman perdesi bulunduran bir yapıyı, üçüncü resim ise duman tahliye kapağı, duman perdesi ve sprinkler sistemi bulunduran bir yapıyı temsil etmektedir.
İLK 5 DAKİKA: Yangının en önemli safhasıdır. Binanın içi duman dolar ve insanlar kaçışmaya başlar. Görev dağılımı ve yangın tatbikatları yeteri kadar yapılmamış ise panik başlar. İlk 5 dakikadan sonra kaçmak imkânsız hale gelir.

Akıllı Vida 1

15 DAKİKA: Eğer otomatik bir yangın ihbar sistemi bulunmuyor ise yaklaşık itfaiye ekiplerinin müdahale süresine denk gelir. Alttaki resimlerde de görüldüğü üzere, İtfaiye ekipleri gelmiş olsa dahi duman için önlem alınmamış tesislerde yangın kaynağına müdahale edilemez. Bu sebeple binada yanacak bir şey kalmayana kadar yangın devam eder.

Akıllı Vida 2

30 DAKİKA: Yaklaşık bir binada yangının söndürülme süresine denk gelir.

Akıllı Vida 3

YANGIN SÖNDÜRÜLDÜKTEN SONRA: Duman için tedbir alınmamış yapılar tümüyle kullanılmaz durumda olurken, duman için önlem alınmış tesislerin büyük bir bölümünün kurtarılma ve can kayıplarının çok daha az olduğu bilinmektedir.

Akıllı Vida 4

TEST FOTOĞRAFLARI:

Akıllı Vida 5Dafkon
Dafkon

NE ARAMIŞTINIZ?

    Prev.
    Next.
    playlist_toggle
    controls_toggle