Facebook

CEPHE PANELLERİ

Cephe panelleri çift tarafı boyalı galvaniz sacdan oluşan ortası poliüretan, pır, eps ve taşyünü dolgusu olan cephe sandviç panelleridir. Cephe sandviç panelleri farklı desenlerde ve farklı renklerde üretilebilir. Özellikle fabrika binalarının cephelerinde kullanılan dekoratif olabilen ısı ve ses izolasyonlu sandviç panel cephe kaplama sistemleridir.

Cephe kaplama panelleri modern çağa uygun farklı dekoratif yüzeylere sahip çeşitleri vardır. Bu desenli yüzeyler mimari çalışmaları proje ortamından gerçek hayata geçiren özel ürünlerdir. Dikey ve yatay montaj yapılabilen cephe panelleri dikeyde 15 m den sonra ekli devam etmekte yatayda ise sınırsız yüksekliğe eksiz erişebilmektedir.
Yatay ve dikey montaj planlaması müşteri isteğine veya proje planına göre belirlenmektedir. Yatay uygulamalar daha modern bir görüntü oluşturmaktadır. Yatay montaj durumunda panel ek yerleri fuga denilen aksesuarla birleştirilir. Fuga panel ek yerlerini dikey kesen aksesuar sistemleridir.

Sandviç panel cephe sistemleri dolgu özellikleri projenin türüne ve fabrika ortamında neyin üretileceğine göre değişiklik göstermektedir. yangın riski yüksek alanlarda cephe paneli dolgusu yangın dayanımı yüksen olan taşyünü dolguların seçilmesiyle daha doğru bir tespit olur. Taşyünü dolgu taşyününün a1 yangın sınıfı özelliği sayesinde sandviç panele yangına karşı yüksek dayanım kazandırır.

Taşyünü dolgulu cephe panelleri aynı zamanda yangın duvarları olarak kullanılabilir. Örneğin bir alanda yangın riski var ve diğer alana sıçramasını önlemek istiyoruz. Bu durumda basit çelik konstrüksiyon yardımı ile oluşturulan celik konstrüksiyon üzerin taşyünü dolgulu cephe panellerinin montajı ile yangın duvarı oluşturulmuş olur. Yangın duvarı sayesinde diğer ortamdaki yangın riski diğer ortama risk teşkil etmemiş olur.

Poliüretan dolgulu cephe panelleri ise sıklıkla kullanılan cephe paneli ürünlerini teşkil ederler. Poliürtan dolgulu cephe panelleri ürün çeşitliği en fazla olan cephe paneli sistemlerini oluşturur. Poliüretan dolgulu cephe panelleri de kendi aralarında yangın dayanımına göre ikiye ayrılırlar. Poliüretan ve pır olarak adlandırılan iki farklı dolgu ürünü yangın dayanımı poliüretanda b2 sınıfı pır da ise b1 sınıfı yangın dayanımı olarak ayrılır. B1 sınıfı yangın dayanımı olan pır dolgu poliüretanın farklı kimyasallar sayesinde komplikasyonlar elde edilerek geliştirilmiş halidir. Yangın esnasında duman çıkarma oranı ve alevlenmesi poliüretana göre düşüktür.

Poliüretan ve taşyünü dolgunun yanı sıra polistren dolgulu cephe panellerinde üretilebilmektedir. Eps  yanı polistren dolgulu cephe panelleri diğer panellere oranla daha hafiftirler. Bunun sebebi polistren dolgunun yoğunluğunun diğer dolgu materyallerinden daha az olmasındandır. Yangın dayanımının b1 olması diğer ürün grupları arasında avantajdır. Fiyatının uygun olması tercih edilme sebeplerinden dir.
Yapısındaki hammaddenin özelliği sayesinde ortama çeşitli gaz salınımları gerçekleştirmez bu sayede konternır gibi yaşam alanların sıkılıkla tercih edilmektedir.

NE ARAMIŞTINIZ?

    Prev
    Next
    playlist_toggle
    controls_toggle