Facebook

ÇATI PANELLERİ

Çatı panelleri çift tarafı metal ve PVC membran yapılardan oluşan ortası poliüretan, pır, eps ve taş yünü dolgular ile ısı ve ses izolasyonu sağlayan sandviç çatı sistemleridir. Çatı panelleri fabrika, depo, antrepo, havalimanı ve ev gibi yapıların çatı kaplamalarında kullanılır. Çatı panelleri yapıları ısı ve ses izolasyonu sağlayan özel dolgulu kaplama sistemleridir.

Sandviç sistem çatı panelleri çift taraflı metal ve ortası farklı dolgu metal yerleri ile donatılan Komplike sistemlerdir. Sandviç panel çatı panelleri kendi aralarında farklı kategorilere ayrılır. Bu kategorileri genellikle 5 veya 6 Kasım'da toplayabiliriz.

3 hadveli çatı panelleri genellikle piyasada en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Çatı kaplama sistemlerinde kullanılan en ekonomik sistemler arasındadır yerini almaktadır. Farklı kalınlık ve  boylarda üretilebilen izolasyon yalıtımlı dolgu materyaline sistemlerdir.

5 hadveli çatı kaplama panelleri genellikle EPS, taş yünü ve poliüretan dolgulu üretilebilen sandviç panel sistemlerinden oluşurlar. 5 hadeveli çatı panellerinin tercih edilme nedenleri biri ise çelik konstrüksiyon veya prefabrik yapıların çatı kısımlarında yer alan aşıkların geniş aralıkları olması sebebiyle daha fazla yük kaldırabilme yeteneğinin olmasıdır.

PVC membran sandviç sistem çatı kaplama panelleri diğer panellerden ayıran özelliği yüzeyinde PVC membran yüzeyin bulunmasıdır. Bu yüzey bir özelliği ise düşük eğimli Çatılarda tercih edilmesidir.

Taş yünü dolgulu çatı panelleri ise yangın riskinin yüksek olduğu alanlarda kullanılan sandviç panel sistemleridir. taş yünü sandviç panel sistemleri alt ve üst metallerinin çift kilit yapısı sayesinde rijit bir yapıya sahiptir.

EPS dolgulu paneller sandviç panellerin en ekonomik forumu dur. Çatı sandviç panelleri fabrika Antrepo Depo Alışveriş Merkezleri gibi alanların çatılarında kullanılan izolasyon özelliği yüksek olan taşyünü dolgulu çatı kaplama örtüsüdür.

Çatı panellerinin özellikleri arasında farklı sayılarda hadveleri olması kendi aralarında birbirlerinden ayrılmasının sebebidir. Farklı sayılarda hadvelere sahip olması çatı sandviç panel sistemleri metrekare başına ağırlık kaldırma oranlarını etkiler. Hadve sayısı arttıkça çatı sandviç panel sistemlerin kaldırma ağırlığı da artacaktır.

Genellikle piyasada 3 hadve ve 5 hadve olarak adlandırılan çatı sandviç panel sistemleri bulunmaktadır. Çatı sandviç panel sistemleri ortasında barındırdığı farklı izolasyon materyalleri sayesinde farklı adlarla adlandırılırlar. Orta kısmında yer alan dolgu materyali çatı sandviç panel sistemleri kaldırma kapasitesine, yangına dayanıma ve fiyatını etkileyen faktörler arasında yer alır.

Çatı sandviç panel sistemleri yüzeyinde bulundurduğu boyalı galvaniz saçlardan oluşan metal yüzeyler istenilen renkli boyalar ile boyanabilir. Projelere özel renkler yapılabilir. Çatı sandviç panel sistemleri üzerine güneş enerji panel sistemleri farklı bağlantı aparatları sayesinde tutturulabilir. Bu sayede fabrika bina çatılarının alanları güneş enerji panelleri montajı sayesinde boşa gitmemiş olur. çatı panelleri üzerine tutturulan güneş enerji panelleri sayesinde bir fabrikanın gerek duyduğu elektrik enerjinin neredeyse tamamına karşılayabilme kapasitesine sahip olabilen sistemler kurulabilir. Bu sayede yenilenebilir sistemler oluşturulmuş olur ve doğayı korumaya katkıda bulunulur.

Shape
Shape

NE ARAMIŞTINIZ?

    prev
    next
    playlist_toggle
    controls_toggle